ORDER OF APPEARANCE FOR THE 2004
INTERNATIONAL CHORUS CONTEST, LOUISVILLE, KENTUCKY
Mike Testers:
Brothers in Harmony (MAD)
(Easton, PA) - Jack Pinto, Dir
1. Sound of the Rockies (RMD) - Ranked 9th (84.4%)
(Denver Mile Hi, CO) - Darin Drown, Dir
2. The New Tradition (ILL) - Ranked 5th (86.8%)
(Northbrook, ILL) - Jay Giallombardo, Dir
3. Ambassadors of Harmony (CSD) - Ranked 1st (90.7%)
(St. Charles, MO) - Dr. Jim Henry, Dir
4. Banks of the Wabash (CAR) - Ranked 18th (78.2%)
(Terre Haute, IN) - Terry Wence, Dir
5. The Northern Lights (ONT) - Ranked 2nd (88.9%)
(Toronto, ON) - Steve Armstrong/Chris Arnold, Dir
6. Senate-Aires (EVG) - Ranked 14th (82.2%)
(Salem, OR) - Steve Morin, Dir
7. The Alliance (JAD) - Ranked 3rd (87.4%)
(Greater Central, OH) - Dave Calland, Dir
8. Holland Land Harmonizers (SLD) - Ranked 20th (74.8%)
(Batavia, NY) - Ron Mason, Dir
9. Granite Statesman (NED) - Ranked 16th (81.0%)
(Nashua, NH) - Steve Tramack, Dir
10. Big Chicken Chorus (DIX) - Ranked 15th (81.7%)
(Marietta, GA) - Clay Hine, Dir
11. Harmony Heritage (PIO) - Ranked 19th (75.0%)
(Macomb County, MI) - Carl Dahlke, Dir
12. Harmony Showcase (FWD) - Ranked 10th (83.1% tie)
(Westminster, CA) - Keith Sharpe/Terry Ghiselli, Dir
13. Saltaires (RMD) - Ranked 13th (82.5%)
(Wasatch Front, UT) - John Sasine, Dir
14. Grand Central (BABS) - not ranked (74.9%)
(East Midlands, UK) - Rob Barber, Dir
15. Great Northern Union (LOL) - Ranked 7th (86.4%)
(Hilltop, MN) - Pete Benson, Dir
16. Heart of America (CSD) - Ranked 12th (82.9%)
(Kansas City, MO) - Jim Bagby, Dir
17. The Harmonizers (MAD) - Ranked 6th (86.7%)
(Alexandria, VA) - Richard Lewellen, Dir
18. Midwest Vocal Express (LOL) - Ranked 4th (87.1%)
(Greendale, WI) - Russ Foris, Dir
19. Heralds of Harmony (SUN) - Ranked 17th (80.0%)
(Tampa FL) - Randy Loos, Dir
20. The Tidelanders (SWD) - Ranked 8th (85.6%)
(Houston, TX) - Roy Pritchard, Dir
21. Southern Gateway Chorus (JAD) - Ranked 10th (83.1% tie)
(Western Hills, OH) - Paul Gilman, Dir
Judging Panel:
ADMINISTRATOR MUSIC PRESENTATION SINGING
Dwain Chambers-DIX Brent Graham-LOL Larry Clemons-SWD Mark Holdeman-SWD
Jim Nolan-NED Mark Hale-FWD David Leeder-DIX Joe Liles-LOL
Chuck Watson-JAD Steve Jamison-NED Dale Thomas-MAD Bill Rashleigh-LOL
Scott Kitzmiller-CAR Richard Treptow-CAR Ed Williamson-SUN
Rod Sgrignoli-RMD Gary Wulf-JAD Russ Young-FWD